hagalil.co.il

haGalil onLine - http://www.hagalil.com

 

 

ynet.co.ilטענות:
להקה עם מסרים ניאו-נאצים תופיע בישראל

[GERMAN]

להקה אוסטרית שמסריה עוררו סערה בעולם וכמה מהופעותיה בוטלו תגיע להופעה בישראל. מארגני הערב: הם לא ניאו נאצים. לסאבלימינל יש טקסטים יותר בעייתים

מרב יודילוביץ'

האם להקה שעומדת להופיע בישראל היא ניאו-נאצית? יש מי שחושב כך. הופעות שתוכננו  ללהקה האוסטרית בגרמניה ובארה"ב בוטלו בשל "נטיותיה הימניות הקיצוניות" ומופעיה המתוכננים לחודש זה בהולנד זכו לגינוי חריף מצד ארגונים אנטי-פשיסטיים שהגדירו את הלהקה כבעלת "אוריינטציה נציונל-סוציאליסטית". ובכל זאת - היא תופיע בחול המועד סוכות במועדון הקוסמונאוט בתל-אביב.

להקת "Der Blutharsch" (בתרגום לעברית "דם קרוש") בהנהגתו של אלבין יוליוס הוקמה בשנת 1997 בתמיכה של מנהיג הלהקה הבריטית, Death In June, דגלאס פירס, שהופיעה גם היא בישראל באחרונה והואשמה בהעברת מסרים פאשיסטים. להקתו של פירס, הקרויה על-שם ליל הסכינים הארוכות שהתחולל ב-30 ביוני 1934 ובמהלכו הורה היטלר על רצח מתנגדיו הפוליטיים, הופיעה ביוני האחרון במועדון "אקספוזה" היושב על חורבותיו של מועדון "הפינגווין" בתל-אביב, ביקור שעורר בזמנו סערה .

כרזת האירוע

חברי להקת "Der Blutharsch" משתמשים לא מעט בסמלים פשיסטיים ובדימויים ששאובים ממילון המושגים הנאצי. רבים משיריהם מבוססים על שירי מלחמה ישנים ובאחד מהם שתולים סמפלים מהמנון המצעדים של הנוער ההיטלראי. מילות השיר קוראות לנוער להצטרף לשורות הלוחמים:
"קדימה! קדימה!
הנוער אינו יודע פחד/
הנוער! הנוער!
הם החיילים של העתיד...
בכבוד ובגאווה/ זה בידיכם.
עתידם של אנשינו, כבוד וגאוותם/בליבותיכם
עתיד כל האדמות. לחירות, שלום וחופש".

בין הנמנים על מעריצי הלהקה יש לא מעט חברים בימין הקיצוני ובארגונים ניאו-נאצים ברחבי אירופה. באתר הלהקה הרשמי ובאתרי המעריצים של הלהקה נעשה שימוש נרחב בסמלים כמו סמל הברק המזוהה עם יחידות החמושים של ה-SS , צלב הברזל של תנועת הנוער ההיטלראית, דמות החייל הארי חבוש קסדת ברזל ועוד. עטיפות אלבומי הלהקה מעוטרים בציורים של תומכי המפלגה הנאצית, כך למשל עטיפת האלבום
"Der Sieg Des Lichtes Ist Des Lebens Heil!"
ועליה ציור של וורנר פיינר או
"The Pleasures Received In Pain"
עליו הדפס של פרדיננד סטאגר.

בדצמבר האחרון דרשו ארגונים אנטי-פשיסטיים הפועלים בארה"ב לבטל את מופעיה המתוכננים של הלהקה במועדון בשיקגו. לחץ ואיומים על חייו של בעל המועדון, יהודי במוצאו, הובילו לביטול ההופעה. בראיון שנתן לעיתון הסאן בשיקגו אמר בזמנו בעל המועדון כי לא היה מודע למחלוקת הסובבת סביב הלהקה כשהסכים לארח אותה במועדון. "אם הייתי יודע שהם מעודדים גזענות ואנטישמיות לא הייתי מזמין אותם להופעות", אמר.

מפלרטטים עם היטלר

בכתבה שפרסם עיתון ה-Guardian הבריטי ב-16 בנובמבר 2002 תחת הכותרת "לפלרטט עם היטלר ", כותב ג'ון הופר: "גותיקה היא סגנון לבוש, טעם מוזיקאלי וסטייל. אך בגרמניה – בשוליה הקיצוניים – הגותיקה הפכה לנקודת מפגש בין ניאו-נאציזם לפולחן השטן". מהכתבה עולה כי בשנים האחרונות התפתחה באירופה תרבות שהולכת וגדלה בקרב קבוצות גדולות של צעירים ובה מתערבבים רעיונות ניאו-נאציים בסצינת המוזיקה הגותית.

"מאמצע שנות ה-90 ניאו-נאצים גרמנים ניסו לחדור למספר סצינות של צעירים ובני נוער, בהן סצינת הטכנו, אך דווקא בסצינת הגותיקה הם זכו להצלחה הגדולה ביותר", הוא כותב ומוסיף, "דרך סצינת הגותיקה, הימין הקיצוני נגיש למוחותיהם של מאות אלפי צעירים באירופה. אם אותם צעירים יאמצו את אותם אמנות וסימובלים ויהפכו אותם לחלק מהנורמה, הימין הקיצוני יצליח להשיג את מטרתו: הסרת הטאבו מסמלים נאציים ואידיאולוגיה נציונליסטית גזענית".

אנדריאה לבנת, היסטוריונית ועורכת מגזין האינטרנט היהודי בשפה הגרמנית "הגליל"
 (http://www.hagalil.com), הנחשב לאחד האתרים הגדולים מסוגו באירופה, אומרת ל-ynet: "חלק מהעבודה שלנו הוא להלחם בארגונים ניאו-נאציים שפועלים באירופה. אנחנו עושים את זה באמצעות עורכי דין שאיתם אנחנו קשורים. הבעיה עם להקות כמו ה-Blutharsch היא שהם מכירים היטב את החוק והם פועלים על גבולות המותר והאסור. אין מדובר בלהקה של גלוחי ראש, אבל חבריה בפירוש מהללים את המלחמה, מדברים על למות בעד האמונה והדרך ומשתמשים בסממנים נציונל-סוציאליסטיים.

אני המומה מעצם כך שמועדון ישראלי מארח אותם, זה פשוט מכעיס ובמידה רבה הופך את העבודה שלנו ושל ארגונים דומים לנו באירופה למגוחכת. בכל יום שעובר אנחנו חשופים למכתבי נאצה ולטלפונים מאיימים מניאו-נאציים, אנחנו נרדפים על-ידי קבוצות של הימין הקיצוני בגרמניה ובאותה השעה בישראל מקבלים אותם בזרועות פתוחות. בעלי המועדון פשוט לא מבינים את הסכנה ואת הנזק שמופע שלהם בישראל יעשה באירופה. המופעים שלהם פה נותנים לרעיונות שלהם לגיטימציה בעולם ואסור לאפשר את זה. אני יודעת שמועדון 'הקוסמונאוט' חובב פרובוקציות, אבל הפעם אין מדובר בפרובוקציה זולה אלא במשהו שיכול להפוך לכלי נשק מסוכן. חשבתי שפה בארץ דברים כאלה לא יכולים לקרות וטעיתי, זה מצער מאוד".

"לא מבינים מה מסוכן בזה"

בתגובה לטענות שהועלו בכתבה אומר אורי שחם, ממארגני הערב: "כל הסיפור הזה שהם כביכול ניאו-נאצים זה קשקוש מוחלט, ציד מכשפות דומה לזה שנעשה כלפי סצינת המטאל בשנות ה-80. אנחנו מכירים את הלהקה, מעריצים אותה ונמצאים איתה בקשר די הרבה זמן. הסמלים שהם משתמשים בהם זה סטייטמנט אמנותי ולא אידיאולוגיה פוליטית, ממש כמו שברור שלהקת איירון מיידן שעל אלבומיה נראים שלדי אדם וגולגלות אינה מטיפה לקניבליזם, כך הסמלים שמופיעים על אלבומי הלהקה der blutharsch לא אומרים שהיא מטיפה לגזענות או מעודדת לרעיונות ניאו-נאציים. הטקסטים שלהם מדברים על כל מיני נושאים ויש מרחק רב בין זה לבין הסתה. הבקשה לבטל את המופע היא צנזורה לא לגיטימית. ברור שבתור ישראלי לא הייתי משתף פעולה ומשקיע כסף בלהקה שתומכת בדברים כאלה. מה לי ולזה?".

שחם מסכים להודות שהוויכוח שמעוררת הלהקה באירופה מעורר סימני שאלה אך אומר: "דיברתי איתם וחקרתי אותם וכל העניין התחיל מכמה מאמרים שבהם נכתב שבוטלו להם הופעות ושעל עטיפות האלבומים שלהם יש ציורים של אמנים נאציים. זה שטויות, יש להם מסר אמנותי וזה לא קשור לפוליטיקה. ללהקות מסוג זה יש להם עניין לסמן את האויב ולהלחם בו, הם מגדירים את עצמם דרך הגדרת האויב. במקרה הטוב יגיעו להופעה 100 איש ואני באמת לא מבין מה מסוכן בזה. מה מסוכן בלהקה שהמסרים שלה לגיטימיים? זה לא לעודד משהו שלא קיים, זה קיים וזה לגיטימי. אני חושב שבטקסטים של סאבלימינל נאמרים דברים קיצוניים יותר במקרים מסוימים. הסכנה לדמוקרטיה ולחופש טמונה באותם אנשים שאומרים ממה מותר וממה אסור לנו ליהנות. der blutharsch הם לא פחות מקורבנות של הפוליטיקלי קורקט".

Bedeutung des Rechtsrock
Trommelschl?ge aus der Gruft

להקת רוק שהופיעה בישראל:
התבטאות אנטישמית
סערה פרצה בתום הופעתה של להקת "Death in June" הבריטית שלשום במועדון "האקספוז" בתל אביב בעקבות התבטאות אנטישמית של סולן הלהקה.

 


DE-Titel
US-Titel
Books

J?dische Weisheit
Ihre neue MailBox...

hagalil@hagalil.com / 0179-1121546
haGalil onLine - Editorial

haGalil onLine