hagalil.co.il

haGalil onLine - http://www.hagalil.com

 

 

התגלית בשער הר הבית

יובל חייקין
hagalil@hagalil.com

[ENGLISH]

אני לא כל כך מוצלח בהמצאות. אני הרבה יותר טוב בתגליות. זכורים לי רגעים בהם התרגשתי מאד אחרי גילוי הסבר חדש ופשוט לאיזושהי תופעה פיסיקלית או דרך חדשה לביצוע תהליך ביולוגי. רוב תגליותי הינן בתחום מדעי הטבע, אבל התגלית המסעירה ביותר שנפלה בחלקי קשורה בהיסטוריה ובאגדות עתיקות. אינני בטוח שאוכל להעביר לקהל שלי את תחושת העוצמה שחוויתי, היות שההיסטוריה והאגדות האמורות, כמו גם האווירה הכללית, עשויות להיות מרוחקות מאד מאלה הרווחות כאן ועכשיו. לכן, על מנת להבהיר את הדברים, מצאתי לנחוץ להקדים הקדמה קטנה.

בספר התנך מסופר כי לפני כאלפיים ושבע מאות שנה התחוללה שואה במזרח התיכון. צבא המעצמה האשורית כבש והחריב את הממלכה העברית הצפונית, ישראל, והגלה את כל תושביה. הממלכה העברית הדרומית, יהודה, שרדה, ותושביה, הקרויים על שמה, העם היהודי, ומאז ועד היום לא חדלו להביע את צערם ואת געגועיהם אל אחיהם האבודים. הרבה אגדות מסופרות בקרב היהודים על עשרת השבטים האבודים של ישראל.

התגלית המסעירה ביותר שנפלה בחלקי התרחשה באחד משערי הר הבית בירושלים. היה זה יום ששי, 25 ביולי 1986 (י"ח בתמוז ה'תשמ"ו). הוטל עלי לבצע איזושהי עסקה עם יהודי שהתנחל ברובע המוסלמי בעיר העתיקה של ירושלים. היות שהקדמתי לפגישה והוא טרם הגיע, יצאתי לטיול קצר ומצאתי עצמי לנוכח שער הר הבית. באותו בוקר חשבתי הרבה על הנביא ירמיהו (זה היה השבוע של פרשת פנחס, שהפטרתה פרק א בירמיהו, שהיתה גם הפרשה בה עליתי לתורה כשנעשיתי בר מצווה). שני אנשים ניצבו בשער. מימיני עמד מורה דרך ומשמאלי שוטר. שניהם ערבים, אך העברית בפיהם היתה רהוטה. מורה הדרך הציע לי סיור במסגדי הר הבית תמורת חמשת אלפים שקלים ישנים, אבל לא היה לי זמן. במקום זאת, מכיוון שלא מצאתי משהו יותר חכם להגיד, שאלתי אותו מה אומר הקראן (הספר הקדוש של המוסלמים) על הנביא ירמיהו. הוא ענה לי שהנביא ירמיהו מעולם לא היה קיים. תשובתו הרגיזה אותי, אז המשכתי לשאול על ישעיהו ועל יחזקאל, והוא ענה שרק מה שאמר מוחמד – הנביא האחרון והגדול מכולם – נכון, ומכיוון שאלה שעליהם דיברתי אינם מופיעים בקראן הרי שמעולם לא היו קיימים. זה ניראה לי חסר ביסוס לחלוטין, אז שאלתי אותו כיצד יתכן שהתנך – בו כל הנביאים האלה מוזכרים – שנכתב לפני הקוראן, אינו נחשב כעדות מוצקה. אלא שאז התערב השוטר ודרש שאציג בפני את תעודת הזהות שלי (בהתאם לחוק הישראלי כל אחד חייב לשאת כזאת). הוא הביט במסמך הישן והבלוי שהגשתי לו והזהיר אותי שיש בכוחו לאסור אותי לאלתר והציע לי לעזוב את המקום מיד. פניתי אל עבר מורה הדרך, אך הוא כבר לא היה שם. הסתובבתי חזרה אל השוטר, אך גם הוא נעלם. בתוך דקות ספורות פגשתי את זה שאיתו הייתי אמור להיפגש ואמרתי לו שלדעתי המוסלמים הקדומים הינם צאצאי עשרת השבטים האבודים. הוא הביט בי כאילו הייתי מטורף. בהזדמנות הראשונה הלכתי לספריה באוניברסיטה ומצאתי כי אכן קיימת הפרדה חותכת חדה וברורה: כל האנשים והמאורעות אשר עברו מן התנך לקראן הופיעו ללא יוצא מן הכלל בתקופה שקדמה לגלות אשור.

חלקתי את תגליתי עם מספר לא קטן של משכילים בישראל, אבל אף לא אחד מהם גילה עניין עמוק, אם בכלל. שאלתי מומחים בקראן על ההפרדה החותכת הזאת, אך הם כלל לא הבחינו בה. בתחילה לא שמרתי על זהירות אקדמית ונחפזתי לקפוץ למסקנה כי הערבים הקדומים יצאו מעשרת השבטים האבודים אך, גם אם לא כן הוא, יש בתגליתי חשיבות גדולה מאד. היא מראה כי המוסלמים אכן קיבלו את מסורתם ואת דתם מן העברים, אך לא מן היהודים, והיא למעשה מאששת את האמת שמאחורי האגדה על עשרת השבטים האבודים.

אני לא דתי, ומעולם לא חשתי צורך להאמין בישות עליונה, אך כדי לתאר את תחושתי אומר כי ראיתי עצמי כנביא ואת שני האנשים בשער הר הבית כמלאכים שנשלחו אלי מאלוהים.

הצעה למחקר:
סמבטיון

הקשר הקדום בין העם היהודי לאומה הערבית...

גלזגו, סקוטלנד, אוקטובר 2003.
hagalil.com 12-03-2004

 


DE-Titel
US-Titel
Books

J?dische Weisheit
Ihre neue MailBox...

hagalil@hagalil.com / 0179-1121546
haGalil onLine - Editorial

haGalil onLine